Yer Tutucular

YER TUTUCULAR

Çocuklarda önceden çıkan süt dişleri sonradan yerlerine gelecek olan asıl dişlere öncülük ederler. Süt dişlerinin bakılamamaları ve çürük yada travmalar sonucunda erken kayıpları diğer dişlerin oluşan bu boşluğa doğru çekilmelerine neden olmaktadır. Dişlerin olmaması gereken bu hareketleri doldurulan boşluklarla beraber dişlerin aralarında açılmalar, çarpışıklıklar vb. istenilmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına neden olurlar. İleride meydana gelen bu boşlukların oluşturduğu sorunları tedavi etmek için büyük maliyetlere ve sıkıcı diş tedavi süreçlerine mahruz kalınır. Aynı zamanda işin maliyetide bir o kadar fazladır. Süt dişleri döneminde kaybedilen dişler sonucunda yukarıdaki poblemlerle karşılaşmamak için bu dişlerin yerlerine yer tutucuları uygulanmaktadır.

Yer tutucuların diğer dişlerin konumuna ve çocuğun çenesine uygun olarak diş teknisyenleri tarafından yapılmaktadır. Sabit veya hareketli olarak konumlandırılan yer tutucularının kullanımı oldukça kolaydır. Yer tutucuları diğer asıl dişlerin sürülme dönemine kadar ağızda kalınmalı bu süre içerisinde sık sık diş hekimi kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Yer tutucular: Erken kaybedilen süt dişlerinin yerine asıl dişlerin sürmeye başlanacağı döneme kadar uygulanılan yer tutucu apareylerdir.

Yer tutucularının erken kaybedilen süt dişlerinin yerine konumlandırılması ileride ideal bir diş diziliminin sağlanması için çok önemlidir. Yer tutucularının boşalan dişin bölgesinde konumlandırılması diğer dişlerin bu bölgeye kaymalarını, boşluğu doğru eğilmelerini önlemektedir. Yer tutucu apareyler çocuğunuzun ağzına göre özel olarak diş teknisyenleri tarafından yapılmaktadır.

Yer Tutucuların Özellikleri

1- Sabit yer tutucular

Sabit yer tutucu apareyleridir
Tek seansta uygulanabilirler
Periodontal sorunlara neden olmazlar
Metal alerjisi oluşturmazlar
Doğal dişe yakındırlar

yer tutucu

 

2- Hareketli yer tutucular

Birden çok diş kaybında uygulanabilirler.
Okluzal fonksiyonu ve diş eksikliğini tamamlarlar.
Apareyler gece yatarken uygulanabilirler.

pedodonti yer tutucu

Yer tutucular uygulandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler

– Sakız ve diğer dişe yapışacak yiyeceklerden uzak durulmaldır. Bu yiyecekler apareyleri yerinden çıkarabilirler.

– Yer tutucular yerinden çıkabilirler. Bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

– Yer tutucular çocuk tarafından dil ile oynanmamalı ve bastırılmamalıdır.

– Yer tutucular diğer dişlerle beraber fırçalanmalıdır.

– Yer tutucuların uygulanmasından sonra düzenli diş hekim kontrollerine devam edilmelidir.

– Yer tutucular kırılabilir ve ezilebilirler bu durumda yerine yenisinin yapılması gerekir.

Yer tutucuların bakımı nasıl yapılır?

Sabit yer tutucularının bakımı diğer dişler gibi yapılır ve günlük olarak çevresi fırçalanır. Hareketli yer tutucularında Yemek yerken çıkarılmaları gerekmektedir. Apareyler yemek yenildikten sonra ve dişler fırçalandıktan sonra yerlerine takılmalıdır.